Kostel sv. Šimona a Judy

Pověst vypráví, že za svůj vznik vděčí kostel i celé Arnoštovice prvnímu pražskému arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic. V hlubokých lesích ho tu přepadli lupiči. Nakonec se mu ale podařilo vyváznout, když mu pomohl a život zachránil zdejší poustevník. A tak na místě celé události prý arcibiskup nechal postavit kostel.  Osada, která vznikla kolem něj, dostala jméno Arnoštovice na jeho počest.

I když příběh Arnošta z Pardubic měl dobrý konec, je opravdu jen pověstí. Kostel totiž vznikl ještě dříve, než se Arnošt z Pardubic stal arcibiskupem, a to už za vlády Přemysla Otakara II v polovině 13. století. Svědčí o tom například raně gotický portál v jeho průčelí, který je také velice cennou kamenickou prací.

Nutno ještě dodat, že tehdy silueta kostela vypadala trochu jinak. Hranolovitá věž s helmicí a ozdobnými vikýři, která je dnes jeho dominantou, mu totiž přibyla až v 18. a 19. století.

zdarma

dostupnost/vstupné

celý rok

kdy přijít?


Jak se tam dostanete?

Z Monínce je Kostel sv. Šimona a Judy vzdálený 12,7 km. Vydejte se směrem na Sedlec-Prčice, pokračujte na Heřmaničky. Kousek před cílem, až budete míjet rybníky Smilkovský a Podskalský přejděte Smilkovský potok.


Další nabídka plná zážitků a odpočinku

Vánoce na Monínci

Nabídka ubytování

Balíčky s lyžováním

Chci na kolo

Podzimní pohoda

Chci relax

Dárek pro blízké

Chci poznat okolí