Na Monínci se bude lyžovat už od října

Areál Monínec je největším středočeským lyžařským střediskem, od letošního roku ale také navíc prvním místem v celém Česku, kde se bude moci zasněžovat i v případě, že je venku nad nulou. Díky tomu zde lyžařská sezóna bude moci odstartovat již v říjnu.

Nejdříve bude na Monínci zasněžena Hotelová sjezdovka, a to již od středy 26. října. Lyžovat se zde bude každý den od pondělí až do neděle. Tato sjezdovka s vlekem poma je dlouhá 170 metrů a je určena jak průměrným či méně zdatným lyžařům, tak i dětem. Od stejného termínu zde proto také začne fungovat nová lyžařská škola Monínec, která bude určená pro hosty ubytované přímo v areálu.

Na horní části hlavní červené sjezdovky se pak budou moci první lyžaři svézt od čtvrtka 17. listopadu, kdy bude spuštěna hlavní lanovka i horní kotva. Lyžaři využijí především horní část sjezdovky dlouhou 600 metrů, ve spodní se bude jezdit na sněhovém pruhu, jenž vyústí u restaurace M2 a dolní stanice lanovky. Uvedený dojezdový pruh se bude postupně rozšiřovat v závislosti na vývoji počasí v listopadu a prosinci. Celkově je tato sjezdovka dlouhá 1,2 kilometru.

Kromě státních svátků bude Areál Monínec široké veřejnosti otevřen vždy od pátku do neděle po celý den a v rámci večerního lyžování od úterý do soboty. Skupinám a firemním akcím bude po předchozí rezervaci toto lyžování umožněno každý všední den od pondělí do čtvrtka.

„Předpokládáme, že lyžování na Monínci poběží zhruba až do dubnových dní. Těšíme se na všechny návštěvníky, aby si mohli poprvé vyzkoušet, jak se lyžuje v době, kdy je venku ještě nad nulou. Jedná se o první takový systém, který u nás bude uvedeným způsobem dlouhodobě fungovat. Celkové investice do nadcházející zimní sezony, které přesáhly 57 milionů korun, nebudou mít vliv na cenu jízdného pro veřejnost“.
vysvětluje Jaroslav Krejčí ml., výkonný ředitel Areálu Monínec

Technologie Snowfactory již byla úspěšně vyzkoušena na sedmi v místech v Evropě. Areál Monínec však bude každopádně prvním evropským střediskem, které bude tímto systémem vysněžovat sjezdařský areál v tak masivním měřítku. Doposud se totiž uvedená technologie používala pouze pro biatlonové tratě nebo skokanské můstky. Jediná sjezdařská trať, kde bylo Snowfactory zatím využito, byl 300 metrů dlouhý úsek v německém Winterbergu. Pro letošní zimní sezónu bude celosvětově v provozu 18 míst, kde Snowfactory poběží – od Kalifornie až třeba po Vietnam.

Technologie Snowfactory je založena na klasickém chladícím principu a celý proces výroby sněhu se odehrává v uzavřeném okruhu. Sníh, který uvedená technologie vyrábí, je proto také bez jakýchkoliv chemických přísad a je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Sníh tvoří malé ledové vločky. Sníh vyrobený v Snowfactory je jediný, který neobsahuje žádnou zbytkovou vlhkost. Ledové vločky mají teplotu -5 °C. Vzhledem k této nízké teplotě sníh vytváří vlastní chlazení a taje velmi pomalu. Výsledný sníh se řadí do kvality firn: sníh, jehož vločky již prošly kompletní krystalickou přeměnou v drobná ledové zrna. Vedle dvou stacionárních bude mít Areál Monínec k dispozici také jeden mobilní modul Snowfactory, jenž bude možné poskytnout dalším zájemcům o výrobu sněhu – například pro různé závody, předváděcí akce apod.

Po celý rok se v Areálu Monínec koná celá řada pravidelných a hojně navštěvovaných akcí, jako je například Monínec patří dětem, Ski vs. Snow battle, Dark snow a Chainless Race. Areál leží ve středních Čechách v oblasti zvané Česká Sibiř. Rozprostírá se v nadmořské výšce 724 metrů a z Prahy je vzdálen zhruba hodinu. Během zimního období nabízí svým návštěvníkům modro-červenou sjezdovku s celkovou délkou 1200 metrů. Její provoz obsluhuje čtyřsedačková lanovka s přepravní kapacitou 2400 osob za hodinu, která je v provozu nejen v zimě, ale i v létě. Dále je zde Hotelová sjezdovka, snowpark a Funline trať. Nejen že jsou sjezdovky zasněžovány technickým sněhem, ale je prováděna i jejich pravidelná úprava. Umělé osvětlení umožňuje lyžařům oblíbené večerní lyžování. V Areálu Monínec se nachází také bezplatné parkoviště. Areál nabízí i další služby, jako je půjčovna lyžařského vybavení či kvalitní ski servis. Své lyžařské schopnosti si mohou zájemci zdokonalit v lyžařské škole. Pro děti je připravena dětská školička s pojízdným pásem. Pro nadcházející sezónu je otevřena nová lyžařská škola a půjčovna Monínec, která bude exkluzivně fungovat pro ubytované hosty. Ti si tak budou moci zapůjčit vybavení bez čekání.

Areál je však využíván celoročně. Je zde lanové centrum, bikepark, naučná stezka Včely a mravenci, nové přírodní koupání Pilský rybník, jehož součástí jsou také sportovní hřiště a občerstvení. Ubytování je zajištěno v Hotelu Monínec, kde je také bazén s vířivkou a saunou. Další ubytování nabízí stejnojmenné apartmány či penziony Javorka a Čertovka. V okolí je široká síť cyklostezek a dvě golfová hřiště, která uspokojí nároky každého hráče golfu.