Vesnická památková zóna Ounuz

Monínec leží v krásné oblasti Toulava, která se rozkládá na hranici středních a jižních Čech na půli cesty mezi Prahou a Šumavou. Rozprostírá se od Sedlčanska po Bechyňsko, od Mladovožicka po Milevsko a v širokém okolí města Tábor. Hrdě leží mezi zelenými vrchy střídajícími údolí řek a svažujícími se až k blatským mokřinám, mezi městečky a malebnými vískami.

Objevte romantické zříceniny a tvrze na kopcích a skalách nad řekou.


Vesnická památková zóna Ounuz

Ounuz je malá víska, ukrytá v kopcích Českého Meránu, nedaleko Javorové skály. Kolem dokola je obklopena pastvinami a tajuplnými Čertovými kameny. Najdete zde několik roubených staveb, které vísku utvářejí. Většina se do dnešních dnů zachovala ve své původní podobě, čímž činí Ounuz živým skanzenem lidové architektury.

Vesnice Ounuz

Procházka osadou i do jejího okolí skutečně stojí za to a je úplně jedno, jakým směrem se vydáte. Všude vás totiž čekají krásné výhledy do zvlněné krajiny Českého Meránu.

Malebné dřevěné stavby s doškovými střechami a kamennou zvoničkou Panny Marie Vám možná budou i povědomé – zahrály si v pohádce Honza málem králem.

Jak se tam dostat?

Vesnice Ounuz je vzdálená 3 km od Monínce. Vyjděte od hotelu pěšky lesem na vrchol Javorové skály a vydejte se směrem na Cunkov a poté na Ounuz.