Zimní turistika na Monínci

U delších pobytů nemusíte pořád jen lyžovat. Udělejte si třeba také výlet po okolí nebo příjemnou procházku.

Monínec leží v krásné oblasti Toulava, která se rozkládá na hranici středních a jižních Čech na půli cesty mezi Prahou a Šumavou. Rozprostírá se od Sedlčanska po Bechyňsko, od Mladovožicka po Milevsko a v širokém okolí města Tábor. Hrdě leží mezi zelenými vrchy střídajícími údolí řek a svažujícími se až k blatským mokřinám, mezi městečky a malebnými vískami.

Objevte romantické zříceniny a tvrze na kopcích a skalách nad řekou.

Stará poštovna ze Sněžky

Stará poštovna

K té to budete mít úplně nejblíž, stojí totiž na vrcholku Monínecké sjezdovky. Najdete jí hned u výstupu z lanovky.

Nejstarší české poštovně - roubené chatě z poloviny 19. století už několikrát hrozil zánik. Naposledy mu zabránil Tomáš Trnka, který ji spolu s přáteli trám po trámu, hřebík po hřebíku rozebral a přenesl právě na Javorovou skálu. Stará poštovna je tak zachráněna a skrývá expozici o své stopadesátileté historii.

Jak se tam dostat?

Lanovkou nahoru a nemůžete ji přehlédnout. Nachází se po pravé straně (při pohledu zdola) na vrcholku Monínecké sjezdovky. Od Hotelu Monínec k ní můžete dojít pěšky lesem.


Vesnická památková zóna Ounuz

Ounuz je malá víska, ukrytá v kopcích Českého Meránu, nedaleko Javorové skály. Kolem dokola je obklopena pastvinami a tajuplnými Čertovými kameny. Najdete zde několik roubených staveb, které vísku utvářejí. Většina se do dnešních dnů zachovala ve své původní podobě, čímž činí Ounuz živým skanzenem lidové architektury.

Vesnice Ounuz

Procházka osadou i do jejího okolí skutečně stojí zato a je úplně jedno, jakým směrem se vydáte. Všude vás totiž čekají krásné výhledy do zvlněné krajiny Českého Meránu.

Malebné dřevěné stavby s doškovými střechami a kamennou zvoničkou Panny Marie Vám možná budou i povědomé – zahrály si v pohádce Pyšná princezna.

Jak se tam dostat?

Vesnice Ounuz je vzdálená 3 km od Monínce. Vyjeďte lanovkou nebo vyjděte od hotelu pěšky lesem na vrchol Javorové skály a vydejte se směrem na Cunkov a poté na Ounuz.


Vrchotická renesanční tvrz

V krajině Českého Meránu, nedaleko města Sedlce-Prčice, se i se svou tvrzí nacházejí Vrchotice. Jestli tu Vrchotická tvrz ležela už za dob vladyky Bohuňka Vrchoty z Vrchotic, díky kterému mají Vrchotice svou první písemnou zmínku, nevíme. Dokonce i jména autorů její současné renesanční podoby, nám dodnes zůstávají skryta.

Vrchotická tvrz

Kromě romantického pohledu na obdélníkovou patrovou budovu Vrchotické tvrze a přiléhající mohutnou čtyřbokou baštu s typickou renesanční střechou a vížkou, doporučujeme navštívit i pár set metrů vzdálený Velký Vrchotický rybník, obklopený lesy a krásnou přírodou.

Jak se tam dostat?

Pěšky nebo autem se po veřejných komunikacích vydejte směrem na Jetřichovice a poté na Vrchotice, cesta je dlouhá 4,5 km.


Vycházkový okruh MPZ Sedlec-Prčice

Historická část města Sedlec-Prčice nese titul městské památkové zóny. Aby ne, najdete tu měšťanské i venkovské stavby, kostel sv. Vavřince v Prčici a sv. Jeronýma v Sedlci, morovou kapli, kamenný krucifix nebo prčický zámek. Vše doplňuje Burkův most, spojující dnes už nerozličnou dvojici Sedlec a Prčici, a příběhy významných osobností.

Procházka místní historií

Abyste si všechny sedlecko-prčické pamětihodnosti a zajímavá místa vychutnali a žádné neminuli, provede Vás po nich vycházkový okruh. Čeká Vás 16 zastavení a příjemná procházka po stezce, která patří do rodiny zelených stezek Čertova břemene.

Průběh trasy:

Vítkovo náměstí v Prčici – morová kaple – Vítkovo náměstí – nemocnice – zámek – Burkův most – náměstí 7. května v Sedlci – památník padlých – náměstí 7. května v Sedlci – Dlážděná

Počet zastavení a délka: 16 a dlouhá 3 km


Zřícenina hradu Zvěřinec

Hrad Zvěřinec je spojením mistra Jana Husa, Karla Hynka Máchy a mystična. Sedí v kopcovité krajině jižně od Jesenice již od 14. století. Do dnešních dnů se z něj nezachovalo mnoho, o to více zajímavostí a tajemství ale nasbíral jinde.

Název mu dal nejspíš zdejší kopec a les, kde kdysi bývala obora. Detaily jeho vzniku, i to, jak a kdy přesně hrad zanikl, ale zůstalo utajeno. Možná to bylo kvůli válce, možná i z mnohem prostšího důvodu. Jaké místní „důkazy“ svědčí o tom, že na hradu lidem kázal mistr Jan Hus, a jak si už rozbořený hrad oblíbil mladý Karel Hynek Mácha? O tom všem se dozvíte na naučné stezce, která na Zvěřinec vede z osady Zadní Boudy.

Hrad Zvěřinec

Až k rozvalinám hradu dosahuje cíp přírodního parku Jistebnická vrchovina, takže i pohled do okolní přírody odsud bude určitě stát za to. A pokud máte rádi trochu toho mystična, přiláká vás torzo strážní věže. Vyzařuje totiž pozitivní energii, stejně jako několik menhirů podél naučné stezky.

Jak se tam dostat?

Vzdálenost od Monínce je pěšky 5 kilometrů po červené stezce nebo autem 8 kilometrů přes město Sedlec-Prčice

.


Muzeum Vítek z Prčice

Nejslavnější šlechtický rod, nový hrad a pivovarnictví. Na první „přečtení“ zdá se být tato kombinace trochu zvláštní. Opak je ale pravdou, vše se totiž pojí v Muzeu Vítek z Prčice v Sedlci-Prčici.

V době středověku patřil český stát mezi nejsilnější země Evropy. Po boku českých králů v těch dobách vždy stáli jako první rod v zemi mocní Vítkovci, jejichž zakladatel pocházel právě z Prčice.

Vítek z Prčice

Už odjakživa šlo šlechtické hodování ruku v ruce s dobrým mokem.

Při návštěvě muzea tak můžete nahlédnout nejen do života nejmocnějšího českého šlechtického rodu, ale i do tajů a historie pivovarnictví. Pivo Vítek z Prčice tu vaří podle starých receptur, takže žádná „várka“ nemá úplně stejnou chuť. A můžete se zúčastnit i pivovarských soutěží nebo pravých Vítkovských hodů.

Jak se tam dostat?

Muzeum je z Monínce vzdáleno 5 km. Vydejte se směrem na Jetřichovice a pokračujte do města Sedlec-Prčice.