Příroda léčí
Pod tvrzení, že pobyt v přírodě pomáhá našemu zdraví i duševnímu stavu, se nejspíše podepíše většina z nás. Co díky procházce v moníneckých lesích či na okolních stráních získáte?
Pobyt v přírodě má pro člověka blahodárné účinky. Nehledě na to, že v otevřeném prostoru budete lépe čelit přenosu virových onemocnění než v prostoru uzavřeném.
Taková procházka lesem v okolí areálu nás zklidní, protože v lidském těle spustí produkci hormonů štěstí. Jedná se o hormony kortizolu a dopaminu. Díky vyššímu počtu *NK buněk si zároveň posílíme imunitu. Budeme se tak lépe bránit jak virovým, tak bakteriálním a parazitárním infekcím.
Stromy v lese navíc vylučují unikátní chemické sloučeniny a bakterie, jež dokážeme přijímat. Zmínit lze v té souvislosti například fytoncidy a terpeny. Fytoncidy jsou v podstatě rostlinnými antibiotiky pomáhající posilovat imunitní a oběhový systém. Terpeny pak působí protizánětlivě a usnadňují nám taky vykašlávání.
Mnohdy ale stačí, když se za slunného počasí projedeme jen po jedné z místních luk. Slunce je totiž přirozeným zdrojem vitamínu D. Teď už stačí jen vyrazit!
Blahodárné účinky přírody na vaše zdraví, aneb příroda léčí tělo i duši
- Prevence astmatu a alergií
- Snížení stresu
- Pomoc při léčbě syndromu vyhoření
- Vyrovnávání srdeční tepové frekvence
- posílení imunity
- Zabránění virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím
*NK buňka (z angl. natural killer cell, tedy „přirozený zabiják“) je velká buňka imunitního systému, která je řazena mezi lymfocyty