Hrad Vysoký Chlumec

Podle pověsti si jeho umístění tady vydobyly samy pekelné mocnosti. Čerti totiž každou noc přenášeli na nejvyšší kopec vše, co dělníci jinde přes den postavili. Vysokochlumecký hrad, který ve 14. století vyrostl na vrchu Chlumce, je dominantou celého Sedlčanska.

V dobách své největší slávy bylo chlumecké panství jedním z největších v Čechách a dočkalo se i renesančních úprav. Na rozdíl od řady historických staveb obdobného charakteru se v jeho komnatách nezastavil čas. V současnosti hrad slouží svému původnímu účelu, obývání.

Jeho majiteli jsou manželé Arco-Zinnebergovi, kteří v roce 1998 koupili hrad i s okolním rozsáhlým panstvím od šlechtického rodu Lobkowiczů. Jak vypadá současný život na hradě, se tak přímo nedozvíte, můžete si ho ale představovat zvenčí. S využitím textů Jiřího Svatka.

nepřístupné

dostupnost/vstupné

kdy přijít

kdykoli během roku

Turistické informační centrum Vysoký Chlumec
Vysoký Chlumec 14
262 52 Vysoký Chlumec

Telefon: 318 865 574
E-mail: infovyschlumec@sedlcansko.cz


Jak se tam dostat?

Doporučujeme vám vyrazit autem, nebo na kole, hrad je od Monínce vzdálený 17 km. Vyrazíte směrem na Jetřichovice okolo Lihovarského rybníka, až dorazíte do města Sedlec-Prčice. Odtamtud se vydejte už pěšky směrem na Jesenici a až projdete okolo dlouhého rybníka, odbočíte doleva na Vysoký Chlumec. Až minete další dva rybníky Olešný a Vápenický, dojdete do cíle.

Pokud si chcete ušetřit nohy, můžete jet také autobusem z města Sedlec-Prčice.


Další nabídka plná zážitků a odpočinku

Vánoce na Monínci

Nabídka ubytování

Balíčky s lyžováním

Běžky
a skialp

Podzimní pohoda

Chci
relax

Dárek pro blízké

Chci poznat okolí