Snowfactory na Monínci

Areál Monínec je od roku 2016 vybavený zařízením Snowfactory. Zařízení umožňuje výrobu sněhu díky speciální zasněžovací technologii. Technologie zajistí výrobu sněhu již při teplotě do 15 °C.

Technologie Snowfactory je založena na klasickém chladícím principu a celý proces výroby sněhu se odehrává v uzavřeném okruhu. Sníh, který uvedená technologie vyrábí, je proto také bez jakýchkoliv chemických přísad a je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Sníh tvoří malé ledové vločky. Sníh vyrobený ve Snowfactory je jediný, který neobsahuje žádnou zbytkovou vlhkost. Ledové vločky mají teplotu -5 °C. Vzhledem k této nízké teplotě sníh vytváří vlastní chlazení a taje velmi pomalu. Výsledný sníh se řadí do kvality firn: sníh, jehož vločky již prošly kompletní krystalickou přeměnou v drobná ledové zrna. Vedle dvou stacionárních bude mít Areál Monínec k dispozici také jeden mobilní modul Snowfactory, jenž bude možné poskytnout dalším zájemcům o výrobu sněhu – například pro různé závody, předváděcí akce apod.

"Snowfactory nám již několik let umožňuje úspěšně zahájit zimní sezónu v předem stanovený termín (většinou v polovině listopadu). Jedná se o první takový systém, který u nás byl uvedeným způsobem dlouhodobě zprovozněn. Celkové investice do této technologie přesáhly 57 milionů korun.“
Jaroslav Krejčí ml. ředitel areálu

Stavba Snowfactory

Technologie

Technologie Snowfactory již byla úspěšně vyzkoušena na sedmi v místech v Evropě. Areál Monínec však bude každopádně prvním evropským střediskem, které bude tímto systémem vysněžovat sjezdařský areál v tak masivním měřítku. Doposud se totiž uvedená technologie používala pouze pro biatlonové tratě nebo skokanské můstky. Jediná sjezdařská trať, kde bylo Snowfactory zatím využito, byl 300 metrů dlouhý úsek v německém Winterbergu. Pro letošní zimní sezónu bude celosvětově v provozu 18 míst, kde Snowfactory poběží – od Kalifornie až třeba po Vietnam.

Tato nová zasněžovací technologie byla zatím použita na sedmi místech na světě – původně byla zaměřena na zasněžování menších ploch, zejména biatlonových tratí či skokanských můstků, produkce sněhu je ale kumulovatelná s počtem výrobních jednotek a význam technologie proto může překvapivě expandovat.

Historie

Vývoj byl zahájen před pěti lety, první prototyp byl použit v roce 2014 ve Winterbergu a nyní je na celém světě v provozu 18 těchto zařízení. V kalifornském středisku Boreal Mountain resort již dokonce od letošního roku poskytují díky této technologii venkovní lyžování po celý rok.

V Borealu se rozhodovali pro zavedení Snowfactory i kvůli minulým zimám, během kterých spadl nižší úhrn srážek, než očekávali. Primární účel zavedení technologie však byl letní freeski kemp – funkčnost systému otestovali vysněžením celého snowparku pro letní exhibice i výuku. Letní kempy v Borealu za účasti především mladých progresivních jezdců potvrdily, že technologii je opravdu možné používat i pro letní zasněžování, a chtějí v tomto trendu pokračovat i v příštích letech.

Princip výroby

Celý proces tvorby tohoto typu sněhu začíná tím, že se čistá voda jednoduše zmrazí v tepelném výměníku – chladicí prostředky jsou v uzavřeném oběhu a nemohou se tak dostat na sjezdovku a znečišťovat přírodu, stejně jako je tomu u domácího mrazáku. Celé zařízení vypadá jako nákladový lodní kontejner a funguje právě jako obrovský mrazák nebo výrobník ledové tříště, někdy je též přirovnáváno ke klimatizaci. Ve vnější oddělené vrstvě kontejneru je v potrubí chladicí chemická látka, od níž je další vrstvou oddělena voda, která díky vzniklému chladu zmrzne. Nejedná se tedy, jak jsme už uvedli, o sníh, ale spíše ledovou drť (ledová tříšť, kterou si v létě kupujeme v cukrárnách, je dost zavádějící, obsahuje hodně tekuté vody, zatímco led ze Snowfactory je kapalné vody díky svému zchlazení zbaven). Technicky vzato jsou z co nejčistší vody (systém je vybaven velmi technologicky náročnou soustavou filtrů) vytvořeny „šupinky“ ledu o teplotě cca –5 °C s co nejnižší zbytkovou vlhkostí – proto může vytvořený sníh absorbovat okolní vlhkost, čímž se zvyšuje jeho trvanlivost (viz níže), a ty jsou pak drceny, distribuovány a rozprašovány na sjezdovku v okruhu 200 metrů. Za hodinu jedno zařízení vyprodukuje až 2,3 tuny zmrzlé hmoty.

Výhodou systému je i jeho jednoduchost při instalaci – dodáván je totiž v jednoduše přepravitelném samostatném kontejneru, který je umístěn na svah, napojen na elektřinu a vodu a již může vesele zasněžovat – energie zařízení sice spotřebuje až pětkrát více než tradiční sněžná děla, ale oproti jejich spotřebě cca 400 litrů vody za minutu spotřebuje Snowfactory pouhých asi 60.