Snowfactory na Monínci
Areál Monínec je od roku 2016 vybavený zařízením Snowfactory. Zařízení umožňuje výrobu sněhu díky speciální zasněžovací technologii. Technologie zajistí výrobu sněhu již při teplotě do 15 °C.
Technologie Snowfactory je založena na klasickém chladícím principu a celý proces výroby sněhu se odehrává v uzavřeném okruhu. Sníh, který uvedená technologie vyrábí, je proto také bez jakýchkoliv chemických přísad a je založený pouze na dvou hlavních zdrojích – vodě a vzduchu. Sníh tvoří malé ledové vločky. Sníh vyrobený ve Snowfactory je jediný, který neobsahuje žádnou zbytkovou vlhkost. Ledové vločky mají teplotu -5 °C. Vzhledem k této nízké teplotě sníh vytváří vlastní chlazení a taje velmi pomalu. Výsledný sníh se řadí do kvality firn: sníh, jehož vločky již prošly kompletní krystalickou přeměnou v drobná ledové zrna. Vedle dvou stacionárních bude mít Areál Monínec k dispozici také jeden mobilní modul Snowfactory, jenž bude možné poskytnout dalším zájemcům o výrobu sněhu – například pro různé závody, předváděcí akce apod.
Stavba Snowfactory
Technologie
Technologie Snowfactory již byla úspěšně vyzkoušena na sedmi v místech v Evropě. Areál Monínec však bude každopádně prvním evropským střediskem, které bude tímto systémem vysněžovat sjezdařský areál v tak masivním měřítku. Doposud se totiž uvedená technologie používala pouze pro biatlonové tratě nebo skokanské můstky. Jediná sjezdařská trať, kde bylo Snowfactory zatím využito, byl 300 metrů dlouhý úsek v německém Winterbergu. Pro letošní zimní sezónu bude celosvětově v provozu 18 míst, kde Snowfactory poběží – od Kalifornie až třeba po Vietnam.
Tato nová zasněžovací technologie byla zatím použita na sedmi místech na světě – původně byla zaměřena na zasněžování menších ploch, zejména biatlonových tratí či skokanských můstků, produkce sněhu je ale kumulovatelná s počtem výrobních jednotek a význam technologie proto může překvapivě expandovat.
Historie
Vývoj byl zahájen před pěti lety, první prototyp byl použit v roce 2014 ve Winterbergu a nyní je na celém světě v provozu 18 těchto zařízení. V kalifornském středisku Boreal Mountain resort již dokonce od letošního roku poskytují díky této technologii venkovní lyžování po celý rok.
V Borealu se rozhodovali pro zavedení Snowfactory i kvůli minulým zimám, během kterých spadl nižší úhrn srážek, než očekávali. Primární účel zavedení technologie však byl letní freeski kemp – funkčnost systému otestovali vysněžením celého snowparku pro letní exhibice i výuku. Letní kempy v Borealu za účasti především mladých progresivních jezdců potvrdily, že technologii je opravdu možné používat i pro letní zasněžování, a chtějí v tomto trendu pokračovat i v příštích letech.
Princip výroby
Celý proces tvorby tohoto typu sněhu začíná tím, že se čistá voda jednoduše zmrazí v tepelném výměníku – chladicí prostředky jsou v uzavřeném oběhu a nemohou se tak dostat na sjezdovku a znečišťovat přírodu, stejně jako je tomu u domácího mrazáku. Celé zařízení vypadá jako nákladový lodní kontejner a funguje právě jako obrovský mrazák nebo výrobník ledové tříště, někdy je též přirovnáváno ke klimatizaci. Ve vnější oddělené vrstvě kontejneru je v potrubí chladicí chemická látka, od níž je další vrstvou oddělena voda, která díky vzniklému chladu zmrzne. Nejedná se tedy, jak jsme už uvedli, o sníh, ale spíše ledovou drť (ledová tříšť, kterou si v létě kupujeme v cukrárnách, je dost zavádějící, obsahuje hodně tekuté vody, zatímco led ze Snowfactory je kapalné vody díky svému zchlazení zbaven). Technicky vzato jsou z co nejčistší vody (systém je vybaven velmi technologicky náročnou soustavou filtrů) vytvořeny „šupinky“ ledu o teplotě cca –5 °C s co nejnižší zbytkovou vlhkostí – proto může vytvořený sníh absorbovat okolní vlhkost, čímž se zvyšuje jeho trvanlivost (viz níže), a ty jsou pak drceny, distribuovány a rozprašovány na sjezdovku v okruhu 200 metrů. Za hodinu jedno zařízení vyprodukuje až 2,3 tuny zmrzlé hmoty.
Výhodou systému je i jeho jednoduchost při instalaci – dodáván je totiž v jednoduše přepravitelném samostatném kontejneru, který je umístěn na svah, napojen na elektřinu a vodu a již může vesele zasněžovat – energie zařízení sice spotřebuje až pětkrát více než tradiční sněžná děla, ale oproti jejich spotřebě cca 400 litrů vody za minutu spotřebuje Snowfactory pouhých asi 60.