Zřícenina hradu Zvěřinec

U delších pobytů nemusíte pořád jen lyžovat. Udělejte si třeba také výlet po okolí
nebo příjemnou procházku.

Monínec leží v krásné oblasti Toulava, která se rozkládá na hranici středních a jižních Čech na půli cesty mezi Prahou a Šumavou. Rozprostírá se od Sedlčanska po Bechyňsko, od Mladovožicka po Milevsko a v širokém okolí města Tábor. Hrdě leží mezi zelenými vrchy střídajícími údolí řek a svažujícími se až k blatským mokřinám, mezi městečky a malebnými vískami.

Objevte romantické zříceniny a tvrze na kopcích a skalách nad řekou.


Zřícenina hradu Zvěřinec

Hrad Zvěřinec je spojením mistra Jana Husa, Karla Hynka Máchy a mystična. Sedí v kopcovité krajině jižně od Jesenice již od 14. století. Do dnešních dnů se z něj nezachovalo mnoho, o to více zajímavostí a tajemství ale nasbíral jinde.

Název mu dal nejspíš zdejší kopec a les, kde kdysi bývala obora. Detaily jeho vzniku, i to, jak a kdy přesně hrad zanikl, ale zůstalo utajeno. Možná to bylo kvůli válce, možná i z mnohem prostšího důvodu. Jaké místní „důkazy“ svědčí o tom, že na hradu lidem kázal mistr Jan Hus, a jak si už rozbořený hrad oblíbil mladý Karel Hynek Mácha? O tom všem se dozvíte na naučné stezce, která na Zvěřinec vede z osady Zadní Boudy.

Hrad Zvěřinec

Až k rozvalinám hradu dosahuje cíp přírodního parku Jistebnická vrchovina, takže i pohled do okolní přírody odsud bude určitě stát za to. A pokud máte rádi trochu toho mystična, přiláká vás torzo strážní věže. Vyzařuje totiž pozitivní energii, stejně jako několik menhirů podél naučné stezky.

Jak se tam dostat?

Vzdálenost od Monínce je pěšky 5 km po červené stezce nebo autem 8 km přes město Sedlec-Prčice

.