Zřícenina hradu Borotín

Zřícenina, které se říká Borotín nebo někdy Starý zámek, patří mezi jednu z nejromantičtějších v celé Toulavě. Zahrála si v pohádce Honza málem králem a své představy tu snil dokonce už i Karel Hynek Mácha.

Z hradu se do dnešních dnů dochovaly jen části věží a zbytky starého a nového paláce s branou. Samotné pozůstatky středověkého vodního hradu se pak pyšně tyčí na skalní vyvýšenině u města Borotín; ze tří stran obklopený Starozámeckým rybníkem a rybníkem Babinec.

Místo má tak neopakovatelnou atmosféru plnou divokých vřav, tajuplných příběhů a romantických rozmarů, kterou si sem můžete přijet vychutnat třeba na kole.

Než nedobytnost pevnosti ze 14. století vystřídaly úspěšné nájezdy dobyvatelů, sehrál hrad Borotín důležitou strážní funkci na zdejší zemské cestě z jižních Čech do Prahy.

zdarma

dostupnost/vstupné

Kontakt

starosta@borotin.cz
+420 381 285 815

celý rok

kdy přijít?


Jak se tam dostat?

Vzdálenost od Monínce 11 km. Z Monínce se vydejte pěšky nebo na kole přes Ounuz, Cunkov do Jistebnice proslavené Jistebnickým kancionálem. Na náměstí je romantická kašna. Za Jistebnicí se dáme na Ludvíkov, Vesec. Mineme stáda jelenů v ohradě vpravo, projedeme Kostelcem do Borotína, z kterého vede naučná stezka J. E. Kypty až ke zřícenině. Pokud si zpáteční cestu chcete trochu zkrátit, můžete popojet autobusem do Jistebnice, která je vzdálena 8 km. A pokud se Vám ani z Jistebnice nebude chtít pěšky, můžete přestoupit a dojet až do města Sedlec-Prčice, to už vzdáleno pouhých 4,5 km.


Další nabídka plná zážitků a odpočinku

Vánoce na Monínci

Nabídka ubytování

Balíčky s lyžováním

Chci na kolo

Podzimní pohoda

Chci relax

Dárek pro blízké

Chci poznat okolí